Katedra Techniki Cieplnej i Chłodnictwa jest jednostką Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej. Katedra powstała  na początku istnienia Politechniki Koszalińskiej jako Zespół Termodynamiki i Energetyki Cieplnej pod kierownictwem obecnego prof. nzw. dr hab. inż. Mariana Czappa. 

Zajęcia prowadzone przez pracowników katedry to: 

o   mechanika płynów, 

o   termodynamika, 

o   energetyka,

o   wymiana ciepła,

o   wentylacji i klimatyzacji, 

o   chłodnictwa, 

o   urządzeń chłodniczych i energetycznych,

o   odnawialnych źródeł energii itp.

Zajęcia prowadzone są na kierunkach Mechanika i Budowa Maszyn, Transport, Technika Rolna i Leśna, Inżynieria Środowiska,  Ochrona Środowiska.  W katedrze Techniki Cieplnej i Chłodnictwa prowadzone są dwie specjalności Energetyka Cieplna i Chłodnictwo na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn oraz Transport Chłodniczy na kierunku Transport.

 Obecnie Kierownikiem Katedry jest prof. dr hab. inż. Tadeusz Bohdal. Katedra liczy sobie obecnie 7 pracowników, w tym: 1 profesora zwyczajnego, 2 profesorów nadzwyczajnych, 3 doktorów i 1 inżyniera, oraz 6 doktorantów. Pracownicy katedry zajmują się obecnie badaniami w dziedzinie przepływów dwufazowych. Obecnie realizowane są dwa granty naukowe dotyczące badania skraplania i wrzenia czynników chłodniczych w minikanałach rurowych.  W zespole panuje przyjazna i życzliwa dla studentów atmosfera, pracownicy i doktoranci są zawsze skłonni do pomocy przy rozwiązywaniu problemów naukowych.

W nowo wyremontowanym laboratorium znajdują się stanowiska do badania sprężarkowego urządzenia chłodniczego, pomiaru temperatury zapłonu i palenia, pomiaru wartości opałowej i ciepła spalania, wyznaczania współczynnika przejmowania ciepła, badania wymienników ciepła, wentylatorów, pompy ciepła,  współpracy pomp, sprężarki tłokowej, do pomiaru lepkości płynów, badania temperatury, ciśnienia , wilgotności, badania opływu ciał, prędkości przepływu, natężenia przepływu, rodzaju przepływu, oporów przepływu liniowych i miejscowych oraz do badania skraplania i wrzenia w przepływie.

 

Źródło: materiały własne