Transport Chłodniczy

To nowa specjalność, która powstała na kierunku Transport na Wydziale Mechanicznym Politechniki Koszalińskiej. Specjalność ta łączy dwa kierunki studiów: Transport i Energetykę, co poszerza możliwości absolwentów w poszukiwaniu pracy.

Studenci wybierający tę specjalność zdobywają wiedzę zarówno z logistyki, spedycji, prawa i przepisów dotyczących transportu, mechaniki pojazdów samochodowych czy diagnostyki, automatyki ale również z termodynamiki, chłodnictwa, wymiany ciepła, kriogeniki, wentylacji i klimatyzacji czy ogólnie pojętej energetyki. Studenci Transportu Chłodniczego zdobywają wiedzę w zakresie projektowania, eksploatacji i serwisu: urządzeń chłodniczych jedno i wielostopniowych zarówno stacjonarnych jak i samochodów chłodni, wentylacji i klimatyzacji samochodowej i stacjonarnej,  urządzeń energetycznych zarówno korzystających z energii odnawialnej jak i konwencjonalnej. Ponad to poznają zasady transportu kriogenicznego, paliw ciekłych, artykułów spożywczych itp. Absolwenci tej specjalności mogą pochwalić się również umiejętnościami związanymi z bilansowaniem obiektów chłodzonych oraz grzanych, doborem grubości izolacji, przechowalnictwem, chłodzeniem i zamrażaniem produktów spożywczych. Oprócz zajęć teoretycznych oferujemy studentom zajęcia laboratoryjne, projektowe, wycieczki do zakładów produkcyjnych, starze i praktyki zawodowe. W trakcie studiów uczestnicy uzyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą powyższych zagadnień oraz dodatkowo uczą się obsługi oprogramowania usprawniającego prace, projektowe i badawcze jak ANSYS, MATLAB i wiele, wiele innych. Istnieje możliwość zdobycia certyfikatu wymaganego do napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych zawierających substancje kontrolowane oraz obrotu tymi substancjami. Absolwenci mogą być zatrudnieni w jednostkach eksploatacyjnych transportu samochodowego, zakładach obsługowo-naprawczych technicznych środków transportu, jednostkach organizacyjnych służb ruchu drogowego, zakładach przemysłowych i przedsiębiorstwach spedycyjnych, biurach projektowych, jednostkach wyceniających (rzeczoznawczych) i ubezpieczających pojazdy, a także może prowadzić samodzielną działalność w zakresie transportu i usług transportowych oraz usług obsługowo-naprawczych pojazdów nie tylko chłodniczych. Ponadto ma możliwość pracy w branży energetycznej i instalacyjnej gdyż zdobywa w tym zakresie kompleksową wiedzę i umiejętności.

Tu można obejrzeć film promocyjny specjalności Transport Chłodniczy

Specjalność powstałą w ramach Programu rozwoju Politechniki Koszalińskiej w zakresie przybliżenia kształcenia do potrzeb rynku pracy i gospodarki opartej na wiedzy.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego

Źródło: materiały Politechniki Koszalińskiej i własne